خانه / آشپزی و تغذیه / استواری در رژیم گیاهخواری به نقل از تالیا پالوک

استواری در رژیم گیاهخواری به نقل از تالیا پالوک

با انجام این هفت روش می توانید رژیم خود را همیشه گیاهی نگه دارید (به نقل از تالیا پالوک)

حدود ۷ سال است که من فقط غذای گیاهی منحصرا پاک گیاهی خورده ام. در حال حاضر مهمترین دستاورد من، ادامه دادن به این رژیم بوده است. (شاید تصور کنید ۷ ساعت ادامه دادن هم می تواند خیلی باشد، ۷ سال  که جای خود دارد). ادامه دادن  یک رژیم پاک گیاهی که متمرکز بر غذا های سالم حتی بدون ذره ای کیک بدون لبنیات، بدون گلوتن (ماده چسبنده حاصل از گندم) نیست. شاید به خاطر هوس هایش و یا مقدور بودن و سهولت. یا هوس بستنی؟؟؟

ولی این حقیقت دارد که من فقط در ۷ سال گذشته میوه، سبزیجات و دانه ها بدون خوردن گوشت و مواد لبنی مصرف کرده ام. حتی با ادامه به این رژیم یک فرد گوشه نشین یا یک فرد ترد شده از اجتماع یا حتی محروم نشده ام.
ولی این جطور امکان دارد؟ با رعایت ۷ موارد که در زیر نقل شده است:

 

 

orthorexia_fruit

هیج وقت از مخلوط کن و میکسر دور نمانید :

روزی که در آن نوشیدنی طبیعی نباشد روز خوبی نیست. با نوشیدنی ها طبیعی (اسموتی) موادی با ارزش غذایی بالا دریاقت می کنم و سیستم گوارش به خوبی فعالیت می کند. طعم خوشمزه نوشیدنی حتی نمی گذارد متوجه بشم که چقدر آنها سالم هستند.!!!!  بعضی اوقات مکمل های پرونئین گیاهی می تواند از ترکیبات خوبی برای نوشیدنی شما باشد به جای نوشیدنی های قندی. نصف موز یخ زده نوشیدنی شما را همزاد یک میلک شیلک (کرمی وسفت) می کندو یا یک مشت سبزیجات سبز  که حتی مزه آن قابل درک با حس چشایی نمی باشد.

 قسمت سبزیجات و میوه جات فروشگاه ها را خانه دوم خودم میدانم :
از آنجایی که قسمت سبزی جات تازه زودتر از بقیه مواد مثل دانه ها و آجیل مصرف می شود، بعضی اوقات قسمت سبزیجات و میوه جات فروشگاه ها را از آنجایی که آنها را مثل کف دستم میشناسم، به عنوان خانه دوم می شناسم. شما می توانید خیلی سریع و بدون استرس مقداری سبزیجات یا میوه جات خریداری کنید به جای سفارش غذاهای بی ارزش و نا سالم مخصوصا وقتی غذایی همراه ندارید یا گشنه هستید.

 

یک غذای تمام عیار:

این دقیقا جیزی است که من همیشه غذاهای را اینگونه درست می کنم. تمامی سبزیجات و موادی را که دوست دارم با هم مخلوط کرده و یک شاهکار از آن درست می کنم. دقت کنید که این ظرف غذایی مواردی دارد که باید رعایت کنید. پروتئین، نمای ظاهری، آبدار بودن، تازگی و مزه. برای مثال صبحانه من از موارد زیر شامل شده است :
کینوا (پروتئین)، شیر بادام (آبدار بودن) ، گردو له شده( نمای ظاهری) توت (تازگی) دارچین (طعم و مزه)

و ظرف شام من از موارد زیر تشکیل شده است:

برگر گیاهی (پروتئین) ، پستو ( آبدار بودن ) دانه کدو ( نمای ظاهری) سیب زمینی و گوجه به عنوان تازگی و  سس تند به عنوان مزه آن.

 

m9tvs5

 

برنامه ریزی غذایی :

من به برنامه ریزی غذایی مدیون هستم، به عنوان موضوعی که به من کمک کرد که در رژیم غذایی باقی بمانم. شاید این موضوع مقداری شیک و با کلاس باشد ولی بر عکس کاملا ضروری است. منوی های رستوران ها را از قبل نگاه می کنم، مواد غذای مورد علاقم رو مثل آجیل برای مسافرت ها به همراه میارم و یا غذایی درست می کنم و به خانه دوستم می روم اگر در آنجا غذایی برای من وجود نداشته باشد. اینها همه عواملی هستند که باعث میشود شرایطم را برای گیاهخوار بودن ادامه دهم به جای اینکه شرایط غذای من را کنترل کند.

 

پروتئین، مقدم تر از بقیه :

فقط نه به خاطر اینکه می گویند ” پروتئینت را از کجا می آوری” موضوعی کلیشه ای باشد. این سوال بی مربوطی نیست. اینکه بعدا چه کاری میشوی از کسی که در حال حاضر نوجوان است سوال بی مربوطی است و یا اینکه از افرادی که طلاق می گیرند بپرسید” شما چطور همدیگر ر ملاقات کردید” ؟؟؟!!!

به اندازه کاقی دریافت پروتئین سوال بی مربوطی نیست و ضروری است ولی برای مصرف زیاد آن تقلا و پیچیدگی به خرج ندهید. خوردن آجیل، کره های گیاهی حاصل از گیاهان مثل کره بادام زمینی، و خوردن سیب و سالاد برای شما کافی است. فقط کافی است آنرا انجام دهید.

خریدن کالاهای اساسی و به خاطر داشتن آنها:

تمام غذاهایی که می پزم شاهکار غذایی نیستند و یا اینکه به صورت خیلی حرفه ای تهیه و پخته شده باشند. آنها فقط غذاهای ساده ای هستند که من به صورت اتوماتیک می پزم و به آنها تمایل دارم. بدون هیچ درنگی می توانم از سالاد اسفناج، سیب زمینی نام ببرم. این به این معنا است که این غذاها و کالاهای اساسی را هرروز مصرف می کنم و بسیار سالم هستند. اینها بهتر از خوردن و سفارش غذا از بیرون و یا خوردن غذاهای کنسرو شده و یخ زده هستند.

 

یادآوری شخصی:

قبل از شروع هر غذا، من و درونم یک گفتگوی کوتاه با یکدیگر داریم. درباره این صحبت می کنیم که غذای چقدر ارزشی دارد که ما احساس خوبی بتوانیم داشته باشیم. به یاد می آوریم که هدف مطلق ما احساس خوب و به نظر خوب آمدن است و اینکه چه غذایی این پتانسیل را دارد که ما را به بهترین شکل خودمان برساند. بعضی مواقع با هم معامله می کنیم که غذای غیر سالم هم خوشمزه است و یک ذره از آن ما را به کشتن نمی دهد. اگرچه تصمیم میگیرم که این یک ذره غذای ناسالم ما را به دومین و سومین و مقدار بیشتری می رسان. پس ما از آن یک ذره خطرناک رد می شویم. همین صحبت خیلی با مزه و کوچک با درون خودم، من را از خوردن غذای نا سالم و رساندن آن به خون بدنم نگه می دارد. به جای آن غذای سالم پاک گیاهی مصرف می کنم. شاید صحبت با درونم یک حقه یا تاکتیک غذایی نباشد ولی بسیار تاثیرگذار در لیست کار هایی می باشد که به من کمک می کند رژیم غذایی وگان را نگه دارم.

 

لینک خبر

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

همچنین بررسی بفرمایید

تفاله شیر سویا

تفاله شیر سویا یا اکارا و طرز تهیه ماسک صورت و مو

اکارا یا تفاله شیر سویا محصول جانبی بدون طعم و نا محلول می باشد که …

Rankie WordPress Plugin