خانه / آشپزی و تغذیه / فرآورده های رایج سویا و آشنایی با آنها

فرآورده های رایج سویا و آشنایی با آنها

امروزه استفاده از فراورده های سویا به دلیل اهمیت آنها در حفظ سلامت در دنیا رایج است.بر این مبنا در این مقاله به شرح محصولات مختلفی می پردازیم که با استفاده از دانه های سویا تهیه و مصرف می شوند.

Whole soybean دانه کامل سویا

دانه های سویا خشک، و دانه های سویای سبز. تفاوت آنها در روش درو کردن آنهاست . دانه های سویای خشک وقتی کاملأ رسیده باشند جمع آوری می گردند و به رنگ قهوه ای هستند. دانه های سویای سبز قبل از اینکه کاملا رسیده باسند جمع آوری می شوند و از لحاظ رنگ و اندازه شبیه به نخود فرنگی هستند. هر دوی آنها با روشهای مختلفی طبخ و تهیه می گردند مثل سوپ یا خورش . همه دانه های سویا سرشار از پروتئین و فیبر هستند در حالیکه دارای چربی کم و بدون کلسترول هستند.

دانه سویا

توفو Tofu

بوسیله دلمه شده شیره داغ سویا تهیه می گردد. Tofu که میزان چربی اشباع کمی دارد بدون کلسترل است چون ماده ای گیاهی است. چندین شکل از Tofuوجود دارد که درمیزان پروتئین وچربی متفاوت هستند. این دانه سویا عالی است چون طعم چاشنی ها و مواد دیگر را در خودش یا غذای سرخ کرده جذب می کند.

توفو

Soy protein پروتئین سویا

دانه بازیافت شده سویا است و به میزان زیادی در صنایع غذایی بکار گرفته می شود و به راحتی در دسترس مصرف کننده قرارمیگیرد. این محصول منبع مغذی پروتئین است ، مقدار چربی آن کم است و کلسترول ندارد . پودر پروتئین می تواند در نوشیدنیها مثل نوشیدنیهای ملایم و در پخت غذا و سرخ کردن استفاده شود. آنها همچنین محتوای ایزو فلاون است که برای کاهش بیماریها مفید است.

Soy milk شیر سویا

می تواند به افزودن میزان زیادی سویا به رژیم غذایی شما کمک کند. این نوشیدنی فرح بخش منبع مواد غذایی است ، چون به میزان کمی چربی اشباع دارد ،بدون کلسترل است ،محتوی پروتئین و مقداری مواد معدنی مثل آهن و منیزیم می باشد. برای کسانی که می خواهند میزان وابستگی خود را به فرآورده های دامی کاهش دهند توصیه می شود.

شیر سویا

استفاده از شیر سویا

شیر سویا می تواند مثل شیر معمولی استفاده شود. می توانید از یک لیوان شیر سویا با چاشنی یا بدون چاشنی لذت ببرید یا بر روی حبوبات سرد شده صبحانه بریزید . ونیز می توانید برای تهیه سس ها و سوپهای خامه بدون کلسترل از آن استفاده کرد. پخت به همراه شیر سویا نیز روش دیگری است . در تهیه کیک ها نان و کلوچه ها یتان از شیر سویا بجای شیر معمولی استفاده کنید.

شیر سویا را بجای شیر بخار شده در کاستاردها ، دسر پودینگ و کیم بکار برید. نیز برای تهیه کافه گلاسه های خوشمزه از شیره سویا استفاده کنید.

Texturized soy protein سویا ی بافت دار شده

طوری طراحی شده است که شکل و جنس گوشت قلیه شده را ایجاد می کند.تمامی فواید دانه های سویایی را دارد و دارای چربی کمی است.این محصول بصورت خشک فروخته می شود و قبل از مصرف دوباره هیدروژنه شده است. درهر فنجان این محصول ۲۰گرم پروتئین وجود دارد منبع خوبی از فیبر گیاهی است.

سویا بافت دار

Soybean oil روغن سویا

این روغن در آمریکا بسیار رایج است بدون اینکه فواید آن بخوبی شناخته شده باشد. چون این روغن طعم خوبی ندارد در انواع مارگارین ها ، کره های گیاهی ،مایونز، سس های سالاد، غذاهای فریز شده،موادپخته شده و مشتقات فرآورده های گوشتی اشتفاده می شودبا داشتن چربی اشباع کم و ویتامین E فراوان،این روغن زمانیکه به اندازه کافی (متوسط) استفاده شود منبع طلائی مواد معدنی خواهد بود .

روغن سویا

Tempeh تمپه

کیک سویایی است که با دانه های سویایی مخصوصی تهیه می شود و اغلب بعنوان جایگزین گوشت استفاده می شود. منبع سرشار پروتئین است و چربی اشباع کمی دارد دیگر فایده این ماده اینست که منبع فیبر رژیمی است.

تمپه

Soy Flour آرد سویا

در انواع کم چربی و پر چربی تهیه می شود و می تواند جایگزینی برای آرد گندم در تهیه نان باشدمثل اغلب فرآورده های سویا منبع غنی از پروتئین و آهن می باشد.

Miso میسو

خمیر سویا است و بعنوان چاشنی در سوپ وخورش بکار گرفته می شود.

دانه های سویایی و فرآورده های آن ارزش غذایی فراوانی دارند. با وجود انواع متفاوت فرآورده های آن ،شما می توانید براحتی آنچه را دوست دارید در یک نوع یا بیشتر انتخاب کنید. بدن شما به خاطر آن از شما سپاسگذار خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

همچنین بررسی بفرمایید

تفاله شیر سویا

تفاله شیر سویا یا اکارا و طرز تهیه ماسک صورت و مو

اکارا یا تفاله شیر سویا محصول جانبی بدون طعم و نا محلول می باشد که …

Rankie WordPress Plugin