خانه / پزشکی / خام گیاهخواری ؛ دریچه ای به سوی سلامتی کامل

خام گیاهخواری ؛ دریچه ای به سوی سلامتی کامل

ایده ی خام گیاهخواری بر این اساس است که می گوید با پختن، درصد زیادی از مواد مغذی از دست می رود. علاوه بر آن، گرما دادن باعث نابودی آنزیم های طبیعی و مهم می شود. آنزیم های موجود در غذا نقش بسزایی در دستگاه گوارش برای هضم مواد ایفا می کنند. همچنین وجود این آنزیم ها باعث جلوگیری از بروز بیماری های مزمن (Chronic Disease) می شود. در کوتاه ترین زمان طبخ، شما همه فواید مهم و اساسی موجود را از بین برده اید!

چه غذاهایی در خام گیاهخواری خورده می شود

اگر شما کلمه ی غذا را ببینید شاید تصویری از بشقاب برنج پخته یا نان تنوری همراه با چند نوع خورشت و یا کباب گیاهی در ذهن شما بیاید. اما غذا در اصل به میوه، سبزیجات و مغز ها و دانه ها باید گفته شود زیرا غذای طبیعی مورد نیاز بدن نه در قابلمه داغ و نه روی آتش یلکه در طبیعت می باشد.
طبق نظر بسیاری از متخصصان تغذیه، بک رژیم ساده خام گیاهخواری یا همان غذای طبیعی انسان از ۸۰ درصد میوه جات، ۱۰ درصد سبزی و صیفی جات همراه با جوانه ها و ۱۰ درصد خشکبار خام تشکیل می شود (به این رژیم، ۸۰ ۱۰ ۱۰ می گویند) و باید گفت که درصد مصرفی هر کدام، بسته به سلامت جسمی هر شخص متفاوت می باشد. در خام گیاهخوری کسی محدود نیست. انواع سبزی و میوه های فراوانی وجود دارند. حبوبات، جوانه ها، دانه ها، روغن های گیاهی، رستنی های دریایی و غیره که هرکدام را به چندین شکل می توان مصرف کرد. برای مثال با جعفری ده ها نوع غذا ی خام و طبیعی می توان آماده کرد. اسموتی جعفری با لیمو، تبوله (یک نوع سالاد عربی)، جعفری همراه با حمص خام، سالاد جعفری، مخلوط آوکادو با جعفری، سس جعفری و دیگر مخلوط هایی که این سبزی خوشبو و خوش طعم را با آن می توان میل کرد. البته همانطور که ذکر شد جعفری تنها نیست و چندین نوع میوه، سبزی و خوراکی های مختلفی در دسترس هستند. ( صفحه های طرز تهیه شکلات انرژی زا و پنیر گیاهی را مشاهده کنید)

فواید خام گیاهخواری

با اینکه همواره این رژیم غذایی مورد انتقاد های سخت و شدید بوده با این حال تجربه شخصی افراد بسیاری، نشانه بر کیفیت و ارزش بالای خام گیاهخواری دارد. گفتنی است که با داشتن یک برنامه غذایی کامل و رعایت آن، خام گیاهخواری سالم ترین رژیم غذایی موجود شناخته شده و حتی توسط آن بسیاری از بیماری ها نظیر ام اس، سرطان، دیابت، بیماری های کلیوی، التهاب روده و معده، ایدز، هپاتیت و بسیاری از بیماری های دیگر بهبود پیدا کرده و بیماران به سلامتی کامل دست یافته اند. یکی دیگر از هزاران فواید خام گیاهخواری آرامش روحی و جسمی خواهد بود. در اول باید گفت که هر شخص با گیاهخواری خودش را از استرس، کنش های روحی و جسمی و همچنین از خشونت دور ساخته که خود به آرامش بزرگی می رسد (صفحه شروع گیاهخواری را مشاهده کنید). سپس با حذف “پختن” از رژیم غذایی ، سمومی که بوسیله ی حرارت تولید می شوند را از خود دور کرده و به آن آرامش حقیقی دست می یابد چرا که بدون آن سموم و وجود کامل مواد مغذی در خوراکی ها، بدن سلامتی کامل خود را حفظ کرده و همین سلامتی کامل به روح و روان کمک بسزایی در ایجاد آرامش می کند.دیگر مشکلاتی که به راحتی و بدون نیاز به دارو های مختلف با خام گیاه خواری درمان شده اند، چاقی و یا حتی کمبود وزن می باشد. همچنین ورزشکاران و افراد مشهور بسیاری در سراسر جهان به دلیل فواید بی نهایت خام گیاهخواری به آن روی آورده و در مصاحبه و کتاب هایشان از این رژیم جز خوبی چیزی نگفته اند.

کلام آخر

به طعبیت که بنگریم جانداری را پخته خوار نخواهیم یافت. به طور قطع، قبل از پیدایش آتش، انسان ها خام خوار بودند. اگر ما خود را از طبیعت میدانیم واجب است که زندگی طبیعی را یاد بگیریم و عملی کنیم. اینگونه طبیعی رفتار خواهیم کرد.

خام گیاهخواری
خام گیاهخواری

با منابع خام گیاهخواری آشنا شوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

همچنین بررسی بفرمایید

شروع گیاهخواری

شروع گیاهخواری و مقابله با موانع آن (قسمت اول)

وجتریان ، وگان و گیاهخواری شروع گیاهخواری در فارسی کلمه ی وجتریان و وگان، گیاهخواری …

Rankie WordPress Plugin