خانه / پزشکی / شیر : دروغی به رنگ سفید

شیر : دروغی به رنگ سفید

انسان ها تنها گونه ای از جانداران هستند که در دوران های بعد از نوزادی به مصرف شیر ادامه می دهند این در حالیست که شیر مصرفی آنها از حیوانات دیگر گرفته می شود. طبیعت، شیر مادر را برای رشد نوزادان قرار داده است و پس از اتمام دوره شیرخوارگی تولید آن در بدن مادر متوقف می شود.
بی شک قبل از انقلاب کشاورزی و دامداری در هزاران سال پیش تنها شیر مصرفی انسان همان شیر مادر و آنهم در دوران نوزادی بود اما با یادگیری فنون دامداری و بهرکشی از حیوانات انسان توانست شیر نوزادان دیگر  را نیز تصاحب کند.

human-drink-milk
به مرور زمان با صنعتی شدن و گسترش دامداری و کشاورزی صنعتی همچنین تجارت و تولید انبوه فرآورده های لبنی سرمایه گذاران و دولت مردان به تبلیغات گسترده مبنی بر فواید بی شمار شیر دست زدند. خوشبختانه در دهه های گذشته تحقیقات جدی و گسترده ای بر روی مصرف لبنیات و تاثیرات آن بر بدن انجام گرفته است که در این مقاله به نتایج مهم این تحقیقات می پردازیم

لاکتوز، عدم تحمل لاکتوز و آلرژی به شیر

اصلی ترین کربوهیدرات در شیر لاکتوز می باشد. این قند شیر از دو قند ساده تر به نام های کلوگوز و گالاکتوز تشکیل شده است. زمانیکه ما نوزاد هستیم بدن ما به تولید آنزیمی به نام لاکتاز می پردازد تا بوسیله آن لاکتوز موجود در شیر مادر را تجزیه کند. اما پس از رشد، اکثر افراد از تجزیه لاکتوز به دلیل نبود لاکتاز عاجز خواهند بود. تقریبا ۷۰ درصد مردم جهان نمی توانند لاکتوز را تجزیه کنند که اصطلاحا به آن عدم تحمل لاکتوز می گویند. علاوه بر این بعضی افراد به پروتئین و یا دیگر مواد تشکیل دهنده شیر نیز حساسیت دارند.

عدم تحمل لاکتوز شیر

لبنیات به استخوان کمک نمی کند

یک مطالعه وسیعی در سوئد به مدت ۲۰ سال بر روی زنان در مورد مصرف شیر گاو انجام گرفت. پس از انجام این مطالعه دیده شد که مرگ و میر زنانی که بیشتر از ۳ لیوان شیر در روز مصرف می کردند تقریبا دو برابر کسانی است که کمتر از یک لیوان مصرف کرده بودند. علاوه بر آن مصرف کنندگان زیاد شیر نه تنها استخوان های سالمی نداشتند بلکه بسیاری دچار شکستکی استخوان به خصوص استخوان لگن شدند.
مطالعات وتحقیقات بسیاری نشان می دهد که شیر و لبنیات چه در زنان و چه در مردان از پوکی و شکستگی استخوان ها جلوگیری نمی کند و بعضا خود عامل آن بوده است. محققان یکی از این مطالعات به نام های کلینبرگ و کامینگ نتیجه ی آزمایش خود را اینگونه بیان کردند “مصرف محصولات لبنی به خصوص در سن ۲۰ سالگی با افزایش خطر شکستگی بیشتر در سنین بالاتر همراه بود”. علت بروز چنین نتایجی را اسیدی بودن شیر می دانند. با مصرف شیر میزان زیادی آمینو اسید وارد بدن خواهد شد. برای کنترل میزان اسیدی یا بازی بودن (pH) خون بدن از کلسیم کمک می گیرد که این کلسیم را می توان از خود شیر یا از استخوان گرفت. به همین خاطر بعضا معتقدند که شیر و دیگر محصولات پروتئین حیوانی خود باعث پوکی استخوان می شوند هرچند که چنین نتیجه گیری بر اساس تحقیقات بالینی بوده و هنوز در بین دانشمندان و محققان مورد بحث قرار گرفته است

مخرب زیبایی و تاثیر در میزان عامل رشد شبه انسولین

محققان و متخصصان بسیاری مصرف لبنیات را به دلیل هورمون ها و دیگر مواد موجود در شیر عامل ایجاد آکنه و پوستی نامطلوب می دانند و معتقدند با حذف لبنیات به سلامت و زیبایی پوست کمک فراوانی خواهد شد. یکی از این مواد که باعث التهاب پوست می شود عامل رشد شبه انسولین نوع یک (IGF-1) می باشد. این پروتئین که توسط کبد و غدد درون ریز تولید می شود و نقش بسزایی در رشد و سوخت و ساز بدن دارد، در لبنیات به وفور یافت شده و به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث افزایشIGF-1 در خون گردیده است. وقتی که شخصی شیر را می نوشد این پروتئین در بدن او تجزیه نمی گردد و مستقیم با همان ترکیب وارد خون خواهد شد و میزان این پروتئین را در خون افزایش می دهد. به عقیده ی بعضی از دانشمندان، IGF-1 جذب شده غیر فعال می باشد و تاثیر چندانی ندارد. ایشان اضافه می کنند که نقش لبنیات در تولید این پروتئین توسط کبد تاثیر گذار می باشد و به همین خاطر میزان IGF-1 پس از مصرف افزایش خواهد یافت. بالا رفتن مقدار این پروتئین در خون یکی از عوامل موثر در ایجاد سرطان های سینه، پروستات، روده و ریه نیز می باشد.

علاوه بر افزایش عامل رشد شبه انسولین، لبنیات غدد چربی پوست را نیز تحریک کرده و باعث ترشح سبوم اضافی (چربی پوست) می شوند که همین امر منافذ پوست را مسدود کرده و زمینه ساز رشد باکتری ها می شود که در نتیجه آکنه و یا جوش صورت به وجود می آید. همچنین شیر با اتصال سلول های مرده به یکدیگر از خارج شدن آنها جلوگیری می کند و اینگونه نیز منافذ پوستی مسدود می گردد. در عین حال بعضی از پزشکان مصرف لبنیات کم چرب را به جای دیگر محصولات توصیه می کنند. اما متاسفانه مضرات شیر و فرآورده های کم چرب چندین برابر می باشد. چربی موجود در خوراکی ها یکی از دلایل مهم طعم آنهاست. در صورت حذف و یا کاهش آن تولیدکنندگان با افزایش شکر و دیگر مواد افزودنی این کمبود چربی را جبران کرده که سرطان، مشکلات قلبی، دیابت و دیگر بیماری های مزمن را در پی دارد.

نوشیدنی فرآوری شده

امروزه شیر گاو مانند یک غذای فرآوری شده تهیه و تولید می گردد. اگر  از پاستوریزه و هموژنیزه کردن که باعث بیماری های گوارشی، ایمنی و مزمن بسیاری شده اند گذشت نمی توان خوراندن آنتی بیوتیک و تزریق هورمون های آزمایشگاهی را نادیده گرفت.
هورمون رشد گاوی به طور طبیعی در خود بدن گاو ترشح می شود. این هورمون در رشد و میزان شیردهی او نقش مهمی دارد. متاسفانه در آزمایشگاه این هورمون را به طور مصنوعی ساخته و برای افزایش شیردهی گاو به او تزریق می کنند که در پی  این عمل غیر اخلاقی مشکلات بسیاری برای گاو ها و حتی انسان بوجود می آورد. این هورمون مصنوعی که با نام مخففrBGH و یا rBST می شناسند عامل نقص مادرزادی و عفونت پستان در گاو ها می باشد. این عفونت ها می توانند شیر را هم آلوده به چرک و خون کنند. به همین خاطر دامداران به گاو ها آنتی بیوتیک می خورانند تا از ترشح چرک و رشد باکتری در شیر جلوگیری شود.

تامین کلسیم و ویتامین دی

همانطور که قبلا ذکر شد نمی توان فقط به مصرف مواد مغذی اتکا کرد زیرا جذب توسط بدن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. یک رژیم غذایی گیاهی شامل انواع گیاهان، حبوبات و مغذی جات برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدن کافی خواهد بود. ناگفته نماند که کلسیم موجود در سبزی جات بهتر از شیر گاو جذب بدن می شود.

برای تامین کلسیم از طریق سبزی جات می توان شوید و بروکلی را نام برد. دیگر منابع غذایی برای تامین این ماده معدنی شامل دانه سویا (بو داده، توفو یا شیر سویا)، کنجد (ارده و فرآورده های دیگر)، انجیر خشک و مغذی جات دانست. اغلب میوه ها نیز دارای کلسیم می باشند که با مصرف کافی می توان درصدی از کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کرد. پرتقال، انجیر و خرما از بهترین منابع کلسیم در میوه ها می باشند.

برای داشتن استخوان هایی بهتر، کلسیم مصرفی باید جذب بدن شود در اینجا ویتامین دی نقش بسزایی کمک به جذب کلسیم ایفا می کند. نور خورشید طبیعی ترین و بهترین منبع ویتامین دی می باشد. با گذراندن دقایقی زیر نور خوشید ویتامین مورد نیاز در بدن تولید خواهد شد. همچنین برای دریافت ویتامین دی از مواد غذایی می توان به مصرف قارچ  اشاره کرد.

حذف خشونت همراه با سلامت بهتر

متاسفانه با تبلیغات گسترده برای مصرف شیر تقاضا نیز افزایش یافته است. از اینرو صنایع دامپروری به تولید بیشتر دست زده اند که این تولیدات نهایتا منجر به کشتار بی رویه گوساله در بدو تولد شده تا از مصرف شیر توسط نوزادان جلوگیری شود. شما را به تماشای کلیپ زیر دعوت می کنیم و امیدواریم که با تفکر و تحقیق و با یک جایگزینی ساده مهربانی را به حیوانات و سلامتی را به خود هدیه دهیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

در باره Alireza Z

همچنین بررسی بفرمایید

شروع گیاهخواری

شروع گیاهخواری و مقابله با موانع آن (قسمت اول)

وجتریان ، وگان و گیاهخواری شروع گیاهخواری در فارسی کلمه ی وجتریان و وگان، گیاهخواری …

Rankie WordPress Plugin