خانه / خبر / علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن

علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن

علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن :

طبق گزارش های سازمان محیط زیست و کارشناسان،در ایران علل گرد و غبار و ریزگرد ها می تواند نسبت به هر شهر متفاوت باشد اما یکی از اصلی ترین اینها، زمین و دشت های رها شده و خشکی باتلاق ها می باشد. همچنین وجود خشکسالی در منطقه، می تواند پیش زمینه ای برای ایجاد زمین های رها شده و در نتیجه پیدایش گرد و غبار شود.

علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن

در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو با مدیر طرح محلی مقابله با گرد و غبار، آقای شعاعی گفت: به طور کلی دو منشا داخلی و خارجی داریم. در ۷ استان از جمله استانهای خوزستان، ایلام، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، اصفهان و تهران منشا داریم. برای هر استان سندی تشکیل دادیم. فرصتی که ما برای تدوین این اسناد داشتیم پایان ۹۴ بود منتهی در خوزستان همت مضاعف داشتیم تا این طرح زودتر پیش برود و استان به استان جلو برویم. آخر خرداد فرصت ما برای تدوین سند مقابله با ریزگرد خوزستان بود. در قسمت دیگر این برنامه محمد رضا اختصاصی، استاد دانشگاه بیان کرد که بخش عمده ای از این گرد و غبار از عراق و عربستان می آید و بخش محدودی نیز به خاطر تغییر اقلیم و سومدیریت در کشور به وجود آمده. افزایش دمای کره زمین باعث تغییرات فاحش شده.

علت وجود ریزگرد ها در ایران

یکی از این منشا های اصلی گرد و غبار ایران، کویر ها و باتلاق های خشک شده ی عراق است. مطابق معمول جریان های بادی کشور از شمال غرب به سمت جنوب شرق است و این همان جریان هایی است که غبار را از بین النهرین و عراق و بخشی از جنوب استان ایلام و قسمت غرب اهواز با خود وارد می کند و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت بیابان زایی ها در کشور عراق و همچنین خشک شدن باتلاق ها، انجام پروژه های آناتولی در ترکیه است. طبق گفته ی کارشناسان این اصلی ترین دلیل خشکسالی منطقه در نتیجه بروز گرد و غبار می باشد. در این پروژه یکسونگرانه  با انجام سد سازی های مختلف در حوضه آبریز دجله و فرات به بهره‌کشی بی‌رویه از منابع طبیعی پرداخته و باعث خشک شدن تالاب ها شده است.

وجود ریزگرد ها فقط به دلیل عوامل خارجی نیست بلکه مشکلات زیست میحطی داخل کشور نظیر خشکی تالاب ها و سد سازی های غیر اصولی در ایجاد ریزگرد ها در هوا نقش به سزایی دارند.

در خوزستان تالاب نیمه‌خشک هورالعظیم که این روزها بیشتر به بیابان و مرداب هورالعظیم می‌ماند، از یک سو و تپه‌های ماسه‌ای سرزمین فکه از سوی دیگر باعث شده‌اند تا با گرم شدن هوا و وزش بادی نه چندان پر سرعت، سرزمین خوزستان در انبوهی از گرد و غبار فرو رود.

باتلاق هورالعظیم

همچنین در تهران مقدار ریزگرد ها در مدت زمانی بالاتر از حد معمول در نتیجه خطری جدی برای ساکنان آن می باشد. کارشناسان علت وجود این ریزگرد ها را، دشت های رها شده قزوین و ایستگاه های تولید شن و ماسه و همچنین عملیات های عمرانی دانسته اند.

علل گرد و غبار و ریزگرد ها

 

چند راهکار برای مقابله با گرد و غبار

به گزارش واحد خبری ایرنا، رییس دانشگاه محیط زیست گفت: مطالعات و طرح های انجام شده درباره پدیده گرد و غبار در سه بخش است، یک بخش جلوگیری و کنترل از تولید و برخاستن و انتقال و انتشار غبار است، که در کشور کارهای مختلفی انجام شده مثلا در تولید مالچ های بیولوژیک یا توسعه عرصه های سبز در داخل یا خارج از کشور.

عرصه دیگر موضوعی است که مرتبط با موضوع گرد و غبار یا انتقال و جابه جایی در کشور است. یکسری اقدامات باید در این حوزه انجام شود. بادشکن های بزرگی که عرصه های جنگلی بزرگ یا پهنه سبز بزرگ مرطوب یا بارگذاری سازه های سکونتگاهی که مانع از توزیع یا عامل ایجاد منابع جدید نشود. بنابراین بخشی از دیگر اقدامات مربوط به بخش انتقال گرد و غبار می شوند یا اقدامات دیگری که در بسیاری از شهرها یا روستاها در حال انجام است که مقابله یا کنترل اثرات سوء ناشی از گرد و غبار است که مثل اقدامات بهداشتی.

می توان اقداماتی که در شهرهای مرزی در حال انجام است، مثل توزیع ماسک، تعطیلی مدارس و ادارات، جلوگیری از فعالیت های آلاینده هوا نظیر تعطیلی فعالیت معادن و فعالیت های ساختمانی و صنایع ودعوت از گروه های آسیب پذیر برای عدم خروج از منازلشان را ادامه داد.

علل گرد و غبار و ریزگرد ها

محمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به رسانه ها گفت: اداره منابع طبیعی در دشت اشتهارد بحث احیای پوشش گیاهی را با عنوان طرح ترسیب کربن اجرا می کند که اقدام بسیار موثری است، ولی وقتی به دنبال عوامل اصلی آن نباشیم، راهکارها پاسخگو نخواهد بود.

علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن علل گرد و غبار و ریزگرد ها و راه حل مقابله با آن 
مقابله با آن 
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

در باره Alireza Z

همچنین بررسی بفرمایید

نوزادان جانوران وحشی

به نوزادان جانوران وحشی دست نزنید و آنها را از زیستگاه طبیعی جدا نکنید

به نوزادان جانوران وحشی دست نزنید و آنها را از زیستگاه طبیعی جدا نکنید به …

Rankie WordPress Plugin